Wells Fargo wyznacza dyrektora generalnego BNY Mellon Charlesa Scharfa na kierowanie zmianą

17.02.2021
Category: Wells Fargo

SŁUCHAJ ARTYKUŁU

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Wells Fargo & Co. mianował Charliego Scharfa dyrektorem generalnym, wyznaczając nową erę w wysiłkach banku, aby zmienić swoją pozycję po serii skandali, które pochłonęły dwóch poprzednich prezesów w ciągu ostatnich trzech lat.

Scharf, CEO Bank of New York Mellon Corp., zastąpi tymczasowego szefa Allena Parkera 21 października, kończąc szeroko zakrojone polowanie na outsidera zdolnego do naprawienia relacji z rządem i ożywienia pożyczkodawcy z San Francisco, który w ostatnich miesiącach jego akcje spadły w tyle za rywali. Akcje spółki wzrosły o 4,4% o 12:14 w Nowym Jorku. Bank of New York spadł o 4,7%.

„Z ponad 24-letnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych w branży bankowej i płatniczej, w tym jako dyrektor generalny Visa Inc. i Bank of New York Mellon, Charlie wykazał się dużymi osiągnięciami – powiedziała w piątek przewodnicząca Wells Fargo Betsy Duke w oświadczeniu, w którym ogłosił ruch.

Nominacja kończy sześciomiesięczne poszukiwania po tym, jak były szef Tim Sloan ustąpił w marcu, poddając się politycznej i regulacyjnej kontroli. Proces ten wywołał ogień ze strony niektórych inwestorów, którzy twierdzili, że zarząd trwa zbyt długo i nie jest w stanie zaktualizować rynku o postępach. W międzyczasie bankiem kierował Parker, radca prawny Wells Fargo.

„Biorąc pod uwagę doświadczenie branżowe Scharf i znajomość wyzwań, mamy większą pewność, że firma będzie w stanie działać szybko i zaradzić utrzymującym się problemom regulacyjnym, poprawić dźwignię wydatków i ponownie zapalić energię – powiedział David George, analityk w Robert W. Baird & Co. , powiedział w notatce.

54-letni Scharf zostanie oskarżony o naprawę więzi w Waszyngtonie, gdzie problemy Wells Fargo prawie się nie skończyły: bank wciąż stoi przed kilkoma dochodzeniami i niezrealizowanymi nakazami zgody, w tym ograniczeniem wzrostu nałożonym przez Rezerwę Federalną. Ze względu na intensywną kontrolę regulacyjną nominacja Scharfa była przedmiotem zgody Urzędu Kontrolera Walut, który stwierdził w piątkowym oświadczeniu, że „nie ma zastrzeżeń ze strony nadzoru.

Inne problemy czekają Scharf w niektórych podstawowych obszarach działalności firmy. Bank od lat odnotowuje niewielki wzrost przychodów, który jest obecnie spotęgowany spadającymi stopami procentowymi i spadającymi saldami kredytów. JPMorgan Chase & Co. wyprzedziła Wells Fargo w bankowości konsumenckiej, generując około 2 miliardy dolarów więcej z biznesu. Dwa lata temu Wells Fargo wyprzedził o prawie 1 miliard dolarów.

Scharf pełnił kilka funkcji w wiodących firmach, które mają bezpośredni kontakt z konsumentami, powiedział Kevin Barker, analityk w Piper Jaffray & Co.

Jedna zachęta, która pomogła przekonać Scharfa do skoku: podwyżka płac o 40%. Jego docelowe wynagrodzenie zostało ustalone na 23 miliony dolarów, w porównaniu z 16,5 miliona dolarów w ostatnim pełnym roku pracy w Bank of New York.

Model biznesowy Wells Fargo jest nadal „niezwykły – powiedział Scharf, wieloletni protegowany prezesa JPMorgan Jamiego Dimona, podczas piątkowej telekonferencji. Powiedział, że rozwiązywanie problemów regulacyjnych będzie jego najwyższym priorytetem, dodając, że nie wyznaczył jeszcze harmonogramu strategii ani celów.

Duke powiedział podczas rozmowy telefonicznej, że „całkiem nieźle nam idzie w zakresie większości niezbędnych prac regulacyjnych.

Czytaj więcej:

  • Dyrektor generalny Wells Fargo Pick może wskazać „punkt zwrotny, mówią analitycy
  • BNY Taps Insider Gibbons jako tymczasowy dyrektor generalny jako Scharf przenosi się do Wells
  • Nowy dyrektor generalny, Scharf, jest kluczowym krokiem w posunięciu Wells Fargo naprzód: zareaguj

Wells Fargo zatrudnił kilku weteranów JPMorgan, w tym dyrektora ds. Ryzyka Amandę Norton i szefa technologii Saula Van Beurdena, którzy przewracali swoje najwyższe stanowiska w ciągu ostatnich trzech lat. Podczas poszukiwań dyrektora generalnego Wells Fargo JPMorgan – największy pożyczkodawca w kraju – był powszechnie postrzegany jako posiadający najbardziej obecnych i byłych dyrektorów zdolnych do wykonania tej pracy.

Scharf dołączył do Visa jako dyrektor generalny w listopadzie 2012 r., Po dziesięciu latach pracy w JPMorgan, gdzie kierował bankowością detaliczną, zanim przejął ramię inwestycyjne. Nadzorował Visa w czasie, gdy zyski branży rosły, gdy konsumenci na całym świecie coraz częściej zwracali się w stronę płatności elektronicznych. Następnie przeniósł się do Bank of New York, gdzie walczył o odwrócenie uwagi banku powierniczego i powierniczego – akcje są nadal poniżej tego, gdzie były, gdy przejął je ponad dwa lata temu.

Scharf opuścił Visa w 2016 roku, aby być bliżej swojej rodziny na wschodnim wybrzeżu. Zgodnie z oświadczeniem, będzie prowadził Wells Fargo z Nowego Jorku.

Nowy dyrektor generalny banku „może odegrać kluczową rolę w odejściu Wells Fargo od ostatnich problemów i realizacji długoterminowej strategii napędzania zyskownego wzrostu, powiedzieli w komunikacie Alison Williams i Neil Sipes, analitycy Bloomberg Intelligence. „Oprócz funkcji dyrektora generalnego w BNY Mellon i Visa, doświadczenie Scharf w prowadzeniu działalności detalicznej JPMorgan będzie mu dobrze służyć w nowej roli.

Ciąg skandali

W 2016 r. W Wells Fargo wybuchł skandal, kiedy ujawniono, że pracownicy otworzyli miliony potencjalnie fałszywych kont, aby osiągnąć cele sprzedażowe. Wynikający z tego efekt spowodował, że ówczesny CEO John Stumpf, a zarząd wybrał Sloana, weterana Wells Fargo od trzech dekad i najwyraźniej następcę Stumpfa, aby objął najwyższe stanowisko.

Problemy pojawiły się w wielu liniach biznesowych za czasów Sloana na szczycie, co skłoniło go do dodatkowej analizy i wezwania do usunięcia go z prawodawców, w tym senator Elizabeth Warren, demokraty z Massachusetts. Napomnienia ze strony polityków i organów regulacyjnych stały się głośniejsze, co zakończyło się przesłuchaniem w Kongresie i parą publicznej krytyki ze strony OCC i Fed w marcu. Sloan ogłosił przejście na emeryturę dni później.

W ramach tej poprawki Wells Fargo koncentruje się na cięciu wydatków, które zostały podniesione przez koszty prawne, środki naprawcze i grzywny. Firma nadal zatrudnia więcej osób niż jakikolwiek inny bank w Stanach Zjednoczonych, a jej dochód na pracownika był w ostatnich latach mniejszy niż u większości głównych konkurentów. Sloan powiedział, że planuje zmniejszyć liczbę pracowników – obecnie około 263 000 – aż o 10% w ciągu trzech lat, ale Scharf może zdecydować się na inną drogę.

Zgodnie z oświadczeniem Parker będzie nadal pracował w Wells Fargo jako radca prawny firmy.

– Z pomocą Jennifer Surane, Michelle F Davis i Felice Maranz

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy