Kto jest odpowiedzialny za zadłużenie karty kredytowej w przypadku rozwodu?

17.02.2021
Category: Wystawcy Karty

W tym artykule:

  • Kto jest odpowiedzialny za zadłużenie karty kredytowej po rozwodzie?
  • Jak mogę chronić swoje pieniądze podczas rozwodu?
  • Jak rozwód wpłynie na moje wyniki kredytowe?

Rozwód rzadko jest pozytywnym doświadczeniem, ale jedną z rzeczy, która może go jeszcze bardziej skomplikować, jest zadłużenie na karcie kredytowej. Możesz pomyśleć, że rozwód jest czystą ucieczką od byłego małżonka, ale jeśli masz zadłużenie na karcie kredytowej w obu nazwach, może to nie być takie proste.

Kto jest odpowiedzialny za zadłużenie karty kredytowej po rozwodzie?

Kiedy rozwodzisz się, nadal jesteś odpowiedzialny za wszelkie długi w swoim imieniu. Oznacza to, że jeśli ty i twój współmałżonek mieliście wspólną kartę kredytową, odpowiadacie za ten dług tak samo, jak współmałżonek.

Jednak szczegóły dotyczące obsługi tego długu mogą się nieco różnić w zależności od stanu, w którym mieszkasz. Większość stanów przestrzega „prawa zwyczajowego, co oznacza, że ​​sąd pociągnie Cię do odpowiedzialności za wszelkie zadłużenie z tytułu karty kredytowej, które powstało wyłącznie na Twoje nazwisko i pociągnie Cię solidarnie do odpowiedzialności za zadłużenie karty kredytowej, które jest wystawione zarówno na Twoje nazwisko, jak i na nazwisko małżonka.

Jednak jest dziewięć stanów – Arizona, Kalifornia, Idaho, Luizjana, Nevada, Nowy Meksyk, Teksas, Waszyngton i Wisconsin – które postępują nieco inaczej. W stanach tych obowiązuje „prawo wspólnotowe, co oznacza, że ​​majątek i dług narosły podczas małżeństwa są rozdzielane między małżonków po rozwodzie. Obejmuje to zadłużenie z tytułu kart kredytowych – nawet zadłużenie z tytułu kart kredytowych tylko na nazwisko jednego z małżonków.

Wreszcie, sędzia może mieć jeszcze większą swobodę w określeniu, kto jest za co odpowiedzialny. Na przykład, jeśli twój współmałżonek ma zadłużenie z tytułu karty kredytowej na koncie tylko na swoje nazwisko, sędzia może nadal nakazać ci spłacenie części tego zadłużenia, w zależności od tego, do czego został wykorzystany lub innych okoliczności w orzeczeniu rozwodowym. Więc jeśli sędzia w orzeczeniu rozwodowym, który jest prawnie wiążący, orzeka, że ​​jesteś odpowiedzialny za dług, który nie jest w Twoim imieniu, musisz go spłacić. To samo dotyczy twojego współmałżonka: jeśli jest on zobowiązany do spłacenia długu wyłącznie w twoim imieniu, jest to wiążące.

Ale to nie znaczy, że wystawca Twojej karty kredytowej nie przyjdzie po Ciebie, jeśli nie zostanie za to zapłacona. Umowa, którą masz z wydawcą karty, stanowi, że jesteś zobowiązany do spłaty tego długu. Więc nawet jeśli twój współmałżonek ma pomóc ci spłacić dług na karcie kredytowej w twoim imieniu, jeśli tego nie zrobi, nadal jesteś na haku. Wierzyciel przyjdzie po ciebie.

Jak mogę chronić swoje pieniądze podczas rozwodu?

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest próba zmniejszenia długu wspólnego, zanim zaczniesz angażować prawników do zawierania umów rozwodowych. Jeśli nie możesz dokonać płatności kartą kredytową podczas procesu rozwodowego, zadzwoń do wystawcy karty kredytowej, aby sprawdzić, czy będą z tobą współpracować. I najlepiej jest przestać używać wspólnych kart kredytowych do robienia nowych zakupów. W rzeczywistości możesz chcieć zamknąć wspólne karty podczas procesu rozwodowego, aby nie zaciągać nowego długu na Twoje nazwisko.

Możesz również chcieć usunąć swoje nazwisko ze wspólnych lub wspólnie podpisanych kart kredytowych przed rozwodem. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe. Możesz nie być głównym użytkownikiem i mieć do tego uprawnienia, albo bank może zdecydować, że tylko jeden dochód na koncie jest niewystarczający.

Jeśli próbujesz usunąć się z konta po wydaniu orzeczenia rozwodowego – na przykład w przypadku, gdy twój współmałżonek ma zapłacić pełną kwotę – możesz napotkać pewne problemy. Wydawca karty kredytowej może po prostu nie zgodzić się na usunięcie twojego nazwiska, nawet jeśli wyrok rozwodowy mówi, że twój współmałżonek jest odpowiedzialny za dług.

Jak rozwód wpłynie na moje wyniki kredytowe?

Twoje wyniki kredytowe należą do Ciebie i są oparte na Twojej historii, a nie Twojej współmałżonka. Jednak działania, które podejmujesz podczas małżeństwa ze współmałżonkiem, mogą wpłynąć na twoje wyniki kredytowe, takie jak zaciągnięcie nowych wspólnych pożyczek, takich jak hipoteka. Jeśli masz wspólne konta, wszelkie opóźnienia w płatnościach lub zaległości wpłyną na Twoje wyniki. Jeśli więc Twój współmałżonek jest zobowiązany spłacić dług na wspólnej karcie i spóźnia się z płatnościami lub całkowicie je pomija, wpłynie to na Twój kredyt. Dlatego powinieneś spróbować usunąć się z tych kont, aby ich negatywne działania nie wpłynęły na ciebie po rozwodzie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy