Kontrakty terminowe na Bitcoin – co to jest i jak inwestować

Kontrakty terminowe na Bitcoin – co to jest i jak inwestować
16.10.2020
Category: Wziąć Pod Uwagę

Bitcoin, podobnie jak inne tradycyjne aktywa, ma rynek kontraktów terminowych. O czym to jest? Co to są kontrakty terminowe? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, dobrze trafiłeś! Wszystko już wyjaśniliśmy.

  • 1. Rynek finansowy
  • 2. Kontrakty futures – na czym to polega?
  • 3. Kontrakty terminowe na BTC
  • 4. Dla kogo?
  • 5. Handel na marży
  • 6. Wpływ na cenę

Rynek finansowy

Jeśli chcesz w pełni zrozumieć funkcjonalność kontraktów terminowych, warto poznać ich status w całym systemie rynków finansowych. Rynek finansowy z definicji jest miejscem, w którym dokonuje się zakupu i sprzedaży różnych form kapitału pieniężnego . Każdy segment rynku handluje różnymi instrumentami, które mają określone funkcje.

Na rynku kontraktów terminowych handluje się różnymi rodzajami instrumentów pochodnych. Jak działa ten rynek? Przede wszystkim opiera się na kontraktach handlowych, które mają określoną datę w przyszłości. Najpopularniejsze instrumenty tego typu kontraktów opcyjnych, kontraktów forward i futures.

Kontrakty terminowe – na czym to polega?

Kontrakt futures to po prostu umowa między dwiema stronami . Zawiera pozycję długą – umowę z kupującym oraz pozycję krótką – umowę ze sprzedającym. Dotyczy operacji handlowych z różnymi aktywami, które zawierają stałą cenę. Kontrakty terminowe działają zgodnie z ustalonymi standardami. Ten rodzaj handlu odbywa się wyłącznie na giełdach terminowych, które z dużą precyzją określają cechy wszystkich kontraktów. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wynikające z tego należności i zobowiązania.

Mówiąc prościej, dwie strony uzgadniają dostawę składnika aktywów po określonej cenie i czasie. Ta umowa ma swoją wartość i dlatego może być przedmiotem obrotu. W tego typu transakcjach kupujący i sprzedający mają swoje prawa i obowiązki , których muszą przestrzegać.

Pozycja w kontrakcie futures może obowiązywać do wygaśnięcia kontraktu. To wtedy pozycja zostaje ostatecznie zamknięta, a zyski lub straty stron rozliczone. Nie jest konieczne przechowywanie umowy do czasu jej wygaśnięcia. Jeśli mamy taką umowę, możemy ją bez problemu sprzedać . Jest jednak warunek płynności, jakim jest znalezienie kogoś chętnego do zakupu tego kontraktu. Zamknięcie pozycji w kontrakcie polega na zajęciu przeciwnego stanowiska. Co to znaczy? Jeśli kupiłeś kontrakt, aby go sprzedać, na rynku musi być kupiec, który zajmie Twoje miejsce w kontrakcie.

Kontrakty terminowe na BTC

Chicago Board Options Exchange 10 grudnia 2017 wdrożyła kontrakty terminowe na Bitcoin. Tydzień później podobną możliwość przedstawiła Chicago Mercantile Exchange.

W przypadku tego typu kontraktów terminowych kontrakt oparty jest bezpośrednio na wartości waluty cyfrowej . Jedna strona będzie odpowiedzialna za prognozowanie spadku aktualnej ceny – pozycji krótkiej, a druga strona przeanalizuje wzrosty – pozycji długiej.

To sprawia, że ​​rynek ma jeszcze większy wpływ na spekulacje, wiąże się to również z potencjalnymi manipulacjami. Umowy te umożliwiają również manipulowanie ceną BTC bez jej posiadania. Umożliwia to coraz większej liczbie osób, które mogą być zainteresowane tworzeniem kontraktów terminowych, ale nie posiadają wiedzy technicznej na ten temat i możliwości ich bezpiecznego przechowywania. To rozwiązanie ma dwie główne zalety:

Kryptowaluty nie są objęte żadnymi przepisami, ale giełdy już to robią. Pozwoli to uczestniczyć w rynku tym, którzy obawiali się braku regulacji.

W krajach, w których rząd blokuje korzystanie z BTC, możliwe jest stosowanie kontraktów terminowych, co pozwala inwestorom spekulować na temat jego wartości.

Dla kogo?

Handel BTC obejmuje głównie niewielki lub żaden nadzór. Zniechęca inwestorów instytucjonalnych i naraża użytkowników na ryzyko związane z atakami hakerów. Nie jest tajemnicą, że większość tajnych giełd nie jest regulowana. Jest to oczywiste z pewnych powodów, ponieważ sam rynek kryptowalut nie jest kontrolowany. W 11-letniej historii BTC zdarzyło się, że platformy cyfrowej wymiany aktywów były niewypłacalne. Dlatego inwestorzy często nie są pewni, czy skorzystać z takich usług.

Kontrakty futures tworzone na rynkach regulowanych dają kupującym większą pewność. Dodatkowo nie eliminuje skali zysków osiąganych dzięki zmienności wartości kryptowalut. Kontrakty terminowe nie tylko zwiększają przejrzystość rynku, ale także zwiększają płynność rynku.

Handel na marży

Największą zaletą kontraktów futures jest fakt, że inwestorzy mogą je wykorzystywać do zarabiania na spekulacji i korzystania z dźwigni finansowej. Pozwala to osiągnąć większy zysk przy mniejszym kapitale.

Jednocześnie inwestorzy decydujący się na wykorzystanie dźwigni finansowej muszą być nastawieni na stratę. To po prostu zwiększa ryzyko.

Wpływ na cenę

Analitycy rynkowi uważają, że możliwość zajęcia pozycji na BTC może wywrzeć presję na jego wartość . Jest to jednak zbyt pochopne stwierdzenie.

W tym miejscu warto przytoczyć wypowiedź amerykańskiego menedżera CME Tima McCourta, który uważa, że ​​rynki terminowe na BTC są wciąż zbyt małe, aby mieć wyraźny wpływ na cenę tego aktywa. Mali inwestorzy mają większy wpływ na wartość. Generalnie integracja tradycyjnego rynku finansowego z rynkiem ukrytym z pewnością wpłynie na zainteresowanie aktywami cyfrowymi. To z kolei ma bezpośredni wpływ na ich cenę.

Świat zasobów cyfrowych wciąż się rozwija. Nic więc dziwnego, że coraz więcej instytucji korzysta z ich możliwości. Możliwość korzystania z kontraktów futures to kolejny etap inwestowania w Bitcoin i inne kryptowaluty.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy