Kim są trzy główne biura kredytowe?

17.02.2021

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi Twój raport kredytowy i ocena kredytowa? Te kluczowe narzędzia w świecie finansów nie pojawiają się same. Tworzą je biura informacji kredytowej, firmy, które zbierają, ważą i rozpowszechniają Twoje informacje. W Stanach Zjednoczonych są setki biur kredytowych. Jednak największe znaczenie mają trzy główne biura kredytowe: Equifax, Experian i TransUnion.

Czy nadszedł czas, aby uzyskać nową kartę kredytową? Sprawdź najlepsze karty kredytowe.

Co to jest biuro kredytowe?

Biuro informacji kredytowej, znane również jako agencja informacji kredytowej, to firma, która gromadzi Twoje dane osobowe i finansowe. Biuro następnie sprzedaje te informacje potencjalnym pożyczkodawcom, wierzycielom, pracodawcom i właścicielom. Informacje te są przedstawiane w formie oceny kredytowej i raportu kredytowego. Raporty te dają bardziej zwięzły obraz potencjalnego ryzyka, jakie pożyczkobiorca, taki jak Ty, może stanowić dla pożyczkodawcy. Główne biura kredytowe utrzymują relacje z instytucjami finansowymi, takimi jak banki i wydawcy kart kredytowych, którzy przekazują swoje dane, a następnie je odkupują.

Raporty kredytowe łączą szczegółową historię Twojej historii płatności, Twoje doświadczenia z produktami kredytowymi oraz szczegóły Twoich długów, które zaciągnąłeś. Mogą również zawierać w raporcie rejestry publiczne, takie jak zastawy podatkowe. Te informacje pomagają pożyczkodawcom zdecydować, czy chcą pożyczyć Ci pieniądze. Może również pomóc określić, ile możesz pożyczyć i jakie są stopy procentowe. Zwykle im lepszy wynik, tym lepsze stawki.

Wszystkie trzy główne biura kredytowe są spółkami komercyjnymi notowanymi na giełdzie. Oznacza to, że nie są one agencjami rządowymi. Są jednak zobowiązani do przestrzegania ustawy o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej. Ustawodawstwo to określa zasady i warunki dotyczące tego, jak biura mogą zachowywać się i postępować z posiadanymi informacjami. Przyjrzyjmy się trzem głównym biurom kredytowym poniżej.

Equifax

Założona pod koniec 1890 roku firma Equifax jest najstarszą z trzech głównych biur kredytowych. Obecnie Equifax działa w 24 krajach, gromadząc, analizując i dystrybuując dane ponad 820 milionów konsumentów. Jego baza danych obejmuje również ponad 91 milionów firm na całym świecie.

Firma oferuje teraz klientom raportowanie kredytowe, monitorowanie kredytów oraz ochronę przed kradzieżą tożsamości i oszustwami kredytowymi. Są jedynymi z trzech głównych biur kredytowych, które raportują otwarte i zamknięte rachunki w oddzielnych sekcjach. Większość innych podaje wszystkie konta alfabetycznie. Dzięki temu łatwiej jest szybko określić, ile masz długów i ile jesteś winien.

We wrześniu 2017 r. Firma Equifax ogłosiła poważne naruszenie danych, które dotknęło 145,5 miliona konsumentów w USA. Informacje, do których uzyskano dostęp, obejmowały nazwiska konsumentów, adresy, numery prawa jazdy i numery ubezpieczenia społecznego. Jeśli nie masz pewności, czy dotknęło Cię naruszenie Equifax, powinieneś jak najszybciej sprawdzić swój raport kredytowy. W ten sposób możesz szybciej niż później wykryć oszukańczą aktywność.

Experian

Pierwotnie zarządzający kredytem w zachodnich Stanach Zjednoczonych, Experian działa obecnie na skalę globalną, mając klientów w ponad 80 krajach. Firma promuje się jako taka, która pomaga zarówno osobom fizycznym, jak i firmom rozwijać się finansowo.

W Stanach Zjednoczonych Experian przechowuje dane osobowe i finansowe około 220 milionów konsumentów i 25 milionów firm. Firma specjalizuje się w analizach klientów, ryzyku kredytowym, analizie rynku, wykrywaniu oszustw, zarządzaniu długiem i nie tylko.

TransUnion

Pierwotnie utworzony jako holding dla Union Tank Car Company w 1968 roku, TransUnion szybko przekształcił się w biznes biura informacji kredytowej zaledwie rok później. Firma stała się wówczas pierwszym biurem informacji kredytowej, które wykorzystało zautomatyzowany transfer informacji z taśmy na dysk, aby przyspieszyć swoje procesy. Dziś TransUnion działa w 33 krajach.

TransUnion ma na celu dostarczanie konsumentom i przedsiębiorstwom informacji niezbędnych do zarządzania ryzykiem. Odbywa się to poprzez zapewnienie śledzenia danych i analiz dla firm oraz raportów kredytowych, ocen i monitorowania dla konsumentów. Posiada raporty kredytowe dla ponad 500 milionów ludzi na całym świecie.

Różnice między głównymi biurami kredytowymi

Wszystkie biura informacji kredytowej zbierają i raportują większość tych samych informacji konsumenckich. Oznacza to Twoją historię kredytową, historię zadłużenia i dane osobowe. Jednak każda z trzech głównych biur informacji kredytowej działa niezależnie od siebie. Każdy korzysta z własnych procesów i algorytmów do zbierania informacji i tworzenia raportu kredytowego.

Ponieważ te biura informacji kredytowej działają niezależnie od siebie, pożyczkodawcy i wierzyciele muszą zgłaszać swoje informacje do każdego biura oddzielnie. Skutkuje to nieznacznie różniącymi się raportami kredytowymi i ocenami kredytowymi z jednego biura do drugiego. Kiedy więc poprosisz o raport kredytowy, zechcesz przyjrzeć się wszystkim trzem. W ten sposób możesz porównywać i kontrastować oraz znajdować błędy, które mogą obniżać zdolność kredytową. Raz w roku możesz uzyskać dostęp do każdego raportu kredytowego bezpłatnie za pośrednictwem witryny AnnualCreditReport.com. Możesz również kupić raport kredytowy bezpośrednio w biurach kredytowych, kiedy tylko potrzebujesz. Należy pamiętać, że kupując raport od Experian, otrzymujesz wynik FICO® 8.

Na wynos

Ważne jest, aby wiedzieć, kim są trzy główne biura kredytowe i czym się różnią. Pomaga to w zarządzaniu i analizowaniu własnych informacji finansowych, takich jak raport kredytowy i ocena kredytowa. W ten sposób możesz lepiej wychwycić ewentualne błędy lub oszukańcze działania. Pozostawanie na szczycie tych rzeczy może przynieść ci lepszy oprocentowanie kredytu hipotecznego lub jedną z najlepszych kart kredytowych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy