Dlaczego Bitcoin jest w ogóle warty?

17.02.2021

Pomimo całego szumu, spekulacji i FOMO, nikt nie zbliżył się do wiarygodnego modelu wyceny Bitcoina. Ci, którzy, podobnie jak Tom Lee, twierdzą, że „Bitcoin jest wart X dolarów, zwykle po prostu przeprowadzają regresję ceny Bitcoina w odniesieniu do kilku zmiennych i udają, że korelacja jest równa przyczynowości.

Aby wymyślić model wyceny Bitcoina, należy najpierw zrozumieć, skąd pochodzi jego wartość. Przejdę przez zwykłe podejrzanych – sposoby transakcji (zobacz część dotyczącą cykli spekulacyjnych!), Przechowywanie wartości, efekt sieci i spróbuję odkryć nowe źródła wartości.

Źródło popytu na Bitcoina zmieniło się na przestrzeni latWartość pochodzi z popytu, uwarunkowana krańcową podażą przy danej cenie. To mikroekonomia 101 – cena wszystkiego jest określona przez równowagę między krańcowym popytem a krańcową podażą. Aby mieć wartość, Bitcoin musi doświadczyć pewnego rodzaju popytu.

Jeśli wiesz wszystko o historii Bitcoin, możesz tutaj wyciągnąć wnioski.

2009: Bawmy się dobrze!Na samym początku Bitcoin był znany tylko niewielkiej grupie przyzwyczajeń na forach kryptograficznych , gdzie „Satoshi Nakamoto opowiadał o swoich wysiłkach na rzecz stworzenia waluty peer-to-peer. Ci ludzie chcieli mieć trochę Bitcoina, aby się nim bawić, ponieważ postrzegali go jako „eksperyment intelektualny, jak to ujął Robert Shiller znacznie później, w styczniu 2018 roku. Bardzo chcieli go wydobywać samodzielnie, ponieważ był to część zabawy. Był więc popyt, ale cena, którą ludzie chcieli zapłacić za Bitcoin, była w zasadzie ich czasem i kilkoma centami na rachunku za media – jeszcze nie myśleli o tym w kategoriach pieniężnych.

W miarę jak mała grupa fanów rosła, wraz z trudnościami w wydobywaniu, wydobywanie stopniowo traciło status pewnego sposobu na zdobycie bitcoinów. Do listopada 2012 r. Górnicy otrzymywali 50 Bitcoinów za każdym razem, gdy udało im się wydobyć blok, przy czym jeden blok był przyznawany mniej więcej co dziesięć minut. Ale gdy setki osób jednocześnie wydobywają, otrzymanie nagrody może zająć ci tygodnie. Co więcej, trzeba było zainstalować oprogramowanie do wydobywania, co nie było tak prostym zadaniem. W pewnym momencie, gdy prawdopodobieństwo odebrania nagrody blokowej spadło, wraz ze średnią biegłością technologiczną osób, które chciały grać z Bitcoinem, pomysł kupienia go, zamiast inwestować dużo czasu w wydobycie, zaczął mieć sens .

2010: Pizza i pierwszy atak spekulacjiLaszlo Hanyeczowi zajęło prawie tydzień, aby kupić dwie pizze za 10 000 bitcoinów w maju 2010 roku, ale zrobił to (pełny wątek tutaj).

Osoba, która zapłaciła około 25 dolarów pizzerii i dostała nagrodę od Laszlo, zrobiła to dla przyjemności. Rynek BTC / USD był w najlepszym razie anegdotyczny, a ta umowa prawdopodobnie podwoiła miesięczny wolumen obrotu Bitcoinem w tamtym czasie. Niemniej jednak Laszlo opublikował, że będzie ciągle oferował 10000 Bitcoinów za kilka pizzy, stworzył podłogę i prawdziwą ofertę na rynku Bitcoin / pizzy. Najwyraźniej wystarczyło, aby ludzie zaczęli kupować Bitcoin.

2011: Narkotyki, spekulacje i pierwsza krachWraz ze wzrostem popularności (i płynności) Bitcoina, Ross William Ulbricht postanowił wykorzystać jego pseudo-anonimowość, aby stworzyć Silk Road, miejsce, w którym każdy mógł kupić wszystko za pomocą Bitcoin. Natura ludzka była tym, czym jest, „wszystko w zasadzie oznaczało narkotyki.

Po raz pierwszy Bitcoin miał prawdziwy przypadek użycia: obejście prawa. Jednak ten przypadek użycia nie nadał mu żadnej fundamentalnej wartości, ponieważ Bitcoiny zakupione w celu zakupu narkotyków były teoretycznie sprzedawane natychmiast potem przez dealerów, ponieważ potrzebowali prawdziwej twardej gotówki, aby zapłacić dostawcom.

Jednak, ponieważ cena Bitcoina rosła w niesamowitym tempie, bardzo naturalnie ludzie, którzy weszli w ich posiadanie, byli skłonni je zatrzymać i obserwować, jak ich cena rośnie. Dopóki tego nie zrobiło, więcej, a potem wszyscy próbowali sprzedać. Pierwsza bańka Bitcoin pękła pod koniec 2011 roku. Na tym polega problem gier o sumie zerowej: każdy zwycięzca musi być przegrany.

2012: Narkotyki, spekulacje, manipulacjeNie będę się rozpisywał o tym, co wydarzyło się w MtGox – w innych źródłach można przeczytać wszystko o tym, jak boty manipulowały ceną Bitcoin na giełdzie, aż do bankructwa w 2013 roku. Druga bańka Bitcoin miała wsparcie nowego rodzaju gracza, z bardzo głębokimi kieszeniami (zwłaszcza gdy zdecydował się na podwójne zanurzenie w portfelach klientów): giełda online. Po raz pierwszy wartość Bitcoina stała się sztuczna, ponieważ popyt na Bitcoin został zawyżony przez FOMO, stworzony przez manipulację ceną.

2013-naprzód: ICO i spekulacjeWydaje się, że głównym przypadkiem użycia Bitcoina do dnia dzisiejszego jest finansowanie różnych projektów poprzez pierwsze oferty monet. Jednak ten przypadek użycia nie nadaje Bitcoinowi żadnej wartości, ponieważ ICO jest znowu grą o sumie zerowej: inwestorzy kupują Bitcoiny przed ICO, wysyłają je do inteligentnego przedsiębiorcy (lub oszusta), który następnie je sprzedaje z powrotem za prawdziwą, twardą gotówkę, ponieważ on / ona musi zapłacić za wszystko, zgadłeś, prawdziwą twardą gotówkę.

Wydaje się jednak, że większość zespołów ICO zdecydowała się nie sprzedawać swoich kryptowalut po ICO (przynajmniej w przypadku Ethereum, patrz tutaj). Cena rośnie, więc po co sprzedawać? Podobnie jak w przypadku Silk Road, pojawienie się popytu stworzyło pozór wartości, dopóki rzeczywistość nie zadziałała i ktoś próbował sprzedać magiczne wirtualne monety, aby zdobyć prawdziwe pieniądze – i cena spadła.

Czy Bitcoin jest cenny, ponieważ jest używany do transakcji?Z jego historii wynika, że ​​Bitcoin jest używany głównie do przesyłania wartości. Ktoś kupuje Bitcoiny, wysyła je komuś innemu, a następnie sprzedaje te Bitcoiny za prawdziwą twardą gotówkę. Jest to oczywiście gra o sumie zerowej (pomniejszona o nagrody dla górników i opłaty), więc nie powinna tworzyć żadnej wartości. Jednak podczas trzech wydarzeń, w których Bitcoin był używany jako waluta (pizza, narkotyki i ICO), cena Bitcoina wzrosła. Oznacza to, że transakcje Bitcoin nie były grą o sumie zerowej. Jakie mogą być tego przyczyny?

Spekulacja możliwa dzięki długim cyklom transakcjiWykonanie transakcji za pomocą Bitcoin zajmuje trochę czasu. W najlepszym razie możesz kupić monety, wysłać je i odsprzedać za prawdziwą gotówkę w ciągu kilku godzin. Bardziej realistycznie, osoba, która otrzyma Bitcoiny, nie sprzeda ich od razu; wydłuża to cykl transakcji do kilku dni, a może nawet tygodni. W przypadku ICO transakcja może trwać miesiące, ponieważ okresy subskrypcji rozciągały się na wiele rund. Oznacza to, że początkowe ataki kupowania Bitcoinów nie są natychmiast równoważone przez równe okresy sprzedaży, powodując wzrost ceny, ponieważ popyt przewyższa podaż.

Co więcej, popyt na Bitcoin dla jego przypadku transakcyjnego jest całkowicie nieelastyczny, co oznacza, że ​​nie zależy od jego ceny. Oznacza to, że rosnąca cena Bitcoina nie wpływa negatywnie na jego popyt – jest to bardzo wyjątkowa właściwość w prawdziwym świecie.

Te dwa zjawiska razem wzięte – bardzo długi okres transakcji i nieelastyczność popytu – są idealnym połączeniem do wywołania wzrostu ceny. Ludzie, którzy widzą wzrost cen Bitcoinów, nie tylko decydują się nie sprzedawać posiadanych Bitcoinów, ale także próbują zdobyć więcej. Bezpośrednio, kupując je lub pośrednio, sprzedając coś za Bitcoiny – może to być pizza, narkotyki lub bezwartościowe tokeny ICO. Ten samowzmacniający się cykl popytu prowadzi do wybuchowych baniek, dopóki źródło popytu nie zniknie – Laszlo nie jest w stanie wydobyć wystarczającej ilości Bitcoinów, aby zapłacić za pizzę 2000 USD, Silk Road zostaje zamknięty przez federalnych lub koszty marketingowe wybuchu ICO proporcji, a inwestorom ICO kończą się prawdziwe pieniądze.

Zagubione monetyBitcoin jest niezwykle trudny w użyciu. Istnieje sto sposobów na utratę monet, od zapomnianych haseł, awarii komputerów lub zgubionych portfeli sprzętowych. Za każdym razem, gdy ktoś traci swoje monety, niewielki popyt nie jest zaspokajany przez podaż, co sprawia, że ​​transakcje są nieco lepsze niż gra o sumie zerowej (mniej nagród górników i kosztów transakcji).

Czy Bitcoin jest cenny, ponieważ jest środkiem przechowywania wartości?Mem o „cyfrowym złocie miał swoje najlepsze momenty w 2017 roku, kiedy cena Bitcoina rosła wysoko w wyniku popytu ICO i spekulacji HODL.

Fani bitcoinów mają tendencję do mistyfikowania jego wartości, ponieważ nie mają dobrego wyjaśnienia, skąd pochodzi. Ich argumenty wahają się od „Bitcoin ma wartość, ponieważ wszyscy zgadzamy się, że ma wartość, do „nic i tak nie ma wewnętrznej wartości. Jednak w prawdziwym świecie wartość przybiera dwie formy.

Wartość arbitrażu finansowegoCzy wolałbyś trzymać dolary z zerowymi odsetkami, czy rządowe obligacje wolne od ryzyka, które co roku dają 2% kuponów przez następne 3 lata?

Jeśli nie spodziewasz się, że będziesz potrzebować swoich pieniędzy w ciągu najbliższych trzech lat, wolałbyś raczej kupić trzyletnią obligację. Lub, jeśli spodziewasz się, że będziesz potrzebować swoich pieniędzy, ale nie spodziewasz się, że stopy procentowe obligacji rządowych wzrosną w ciągu następnego roku, możesz kupić trzyletnią obligację, zatrzymać ją przez rok, zebrać 2% i sprzedać go z powrotem na rynku.

Z obligacjami rządowymi niewiele można zrobić – nie można ich wykorzystać na nic, nawet na jedzenie. Możesz je jednak sprzedać za dolary. Dlatego finansowe papiery wartościowe mają swoją wartość – spodziewają się przyszłych przepływów pieniężnych w postaci kuponów, regularnych dywidend, dywidend specjalnych, wykupów akcji, przejęć spółek, wykupów firm, tak dalej.

Cena zabezpieczenia finansowego, jeżeli bieżąca oczekiwana wartość jego przyszłych przepływów pieniężnych skorygowana o ryzyko.

Bitcoin nie ma przyszłych przepływów pieniężnych. Co gorsza, utrzymanie sieci Bitcoin kosztuje dużo pieniędzy (obecnie około 5 milionów dolarów dziennie na energię elektryczną i sprzęt ASIC), więc można powiedzieć, że ma ujemne przyszłe przepływy pieniężne i miałbyś rację. Z punktu widzenia przepływów pieniężnych ma wartość zerową.

Ale może jego cena wynika z…

Wartość użytkowaWeźmy na przykład złoto. Prawdziwe złoto, a nie fałszywe cyfrowe, które sprzedałeś swojej babci w ostatnie Święta Bożego Narodzenia, i od tamtej pory nie będzie z tobą rozmawiać.

Jak wskazuje powyższy wykres, popyt na złoto pochodzi głównie z biżuterii i przemysłu (źródło: mining.com). Większość kupowanego dziś złota trafi na obrączki i bransoletki. W najbliższym czasie nie wróci na rynek, prawdopodobnie nigdy. Kupiłem pierścionek zaręczynowy dla żony, a potem kilka obrączek na nasz ślub. Tak, maksymaliści wartości wewnętrznej, zrobiłem to z powodu tradycji, z powodu wymyślonego przez niektórych przekonania, że ​​musimy to zrobić, a nie dlatego, że faktycznie potrzebowałem pierścieni, aby przeżyć. Niemniej jednak ta tradycja jest tak głęboko zakorzeniona w ludzkiej psychice, że można z niemal absolutną pewnością przewidzieć stały popyt na złote obrączki ślubne przez wieki.

Towary mają wartość, ponieważ potrzebujemy ich do istnienia w naszym nowoczesnym i złożonym cywilizowanym świecie. Większość złota kupuje się z oczekiwaniem, że gdzieś je wykorzysta, a nie z oczekiwaniem sprzedaży go większemu głupcowi, jak w przypadku Bitcoin. 100% monet Bitcoin jest kupowanych z zamiarem ich sprzedaży. To prawdziwy i jedyny przypadek użycia Bitcoina: do sprzedaży.

To nie jest magazyn wartości. To gra o sumie zerowej.

Wartość waluty na świecieJest jeden rodzaj aktywów finansowych, który nie ma przyszłych przepływów pieniężnych, nie ma użyteczności, ale ma wartość – sama gotówka. Co jeśli Bitcoin ma wartość, ponieważ istnieje szansa, że ​​pewnego dnia zostanie użyty jako szeroko rozpowszechniona waluta?

To teoria, która została wykorzystana do wyceny projektów ICO, takich jak Tezos. Sam Arthur Breitman przyznał, że jego kryptowaluta powinna być postrzegana jako zakład, opcja na stanie się walutą globalną.

To oczywiście bardzo wygodne. Globalna podaż pieniądza, czyli M1, wynosi obecnie 7,6 biliona dolarów. Dorzuć depozyty czekowe, rządowe obligacje krótkoterminowe, fundusze rynku pieniężnego, depozyty terminowe, a zobaczysz aż 90 bilionów dolarów. Cokolwiek, co ma szansę zastąpić całą tę kupę pieniędzy, z pewnością powinno być teraz warte kilka bilionów, nie sądzisz?

Kluczowym słowem jest tutaj „szansa. Jeśli Bitcoin ma 1% szansy – naprawdę niewielki procent – aby stać się walutą globalną, jego obecna kapitalizacja rynkowa powinna wynosić, zgodnie z tą teorią, 900 miliardów dolarów, a jeden bitcoin wart jest około 50 000 dolarów.

Duża szansa. Ogromnie różne gospodarki świata nigdy nie mogłyby żyć pod jedną walutą – wystarczy spojrzeć na skrajne trudności związane z używaniem jednej waluty w strefie euro, dość jednorodnej grupie krajów. Podczas gdy gospodarka Litwy się przegrzewa, Grecja wciąż pogrążona jest w depresji.

Ok, załóżmy więc, że tylko jeden kraj decyduje się na użycie Bitcoin jako waluty. Bądźmy optymistami i załóżmy, że to Stany Zjednoczone. Amerykański M3 (szeroka podaż pieniądza) wynosi obecnie 14,2 bln USD, więc jeśli Bitcoin ma 1% szansy na zastąpienie dolara amerykańskiego, nadal daje to wycenę Bitcoin na 8000 USD. To nie jest złe, prawda?

Ale proszę mi powiedzieć, jeśli rząd Stanów Zjednoczonych zdecyduje się na użycie zdecentralizowanej waluty cyfrowej, dlaczego miałby wybrać Bitcoin? Dlaczego nie stworzyć czegoś nowego, co kontroluje, a to się skaluje? Dlaczego u licha rząd USA miałby używać waluty kontrolowanej przez chińskich górników?

Ciąg dalszy nastąpi…W następnym kawałku zbadam efekt sieciowy Bitcoina (który jest dla mnie najbardziej obiecującym źródłem wewnętrznej wartości) i rzucę spekulacje na temat tego, co może (lub nie) wydarzyć mu się w przyszłości.

Dołącz do rozmowy

Świetny artykuł. Moja babcia umarła i całą złotą biżuterię zostawiła mojej mamie, a ona da ją mojej siostrze, a ona da tutaj córce. Prawie nie trafi na rynek w pierwszej połowie wieku. 😂

To bardzo interesująca wersja wartości bitcoina.

Myślę, że Bitcoin również należy rozumieć w kontekście społecznym i historycznym. Od czasu wprowadzenia GFC zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost czysto spekulacyjnych inwestycji na wszystkich rynkach, co doprowadziło do dużej korupcji na rynkach. Studiowałem firmy na rynku LSE AIM i byłem zszokowany, widząc rutynowy poziom oszustw i korupcji, z którymi małe zespoły zarządzające wprowadzały inwestorów w błąd obietnicami jutra Jam, skłaniając ich do wspierania bezwartościowych spółek, które były zwykłymi dołkami. Równie szokujące było to, jak zakres i długość, do jakich dążyli inwestorzy na forach, aby oszukać siebie i innych co do firm, w które zostali zainwestowani. Widziałem załogi pomp i zrzutów na ogólnie skorumpowanych rynkach.Widziałem również, jak licencjonowani brokerzy byli równie skorumpowani i współwinni wprowadzania w błąd inwestorów, a jeśli chodzi o przemysł ropy łupkowej w USA, można było również wrzucić do tej mieszanki skorumpowanych bankierów inwestycyjnych. Devon Energy to dobre studium przypadku tego wszystkiego, ale istnieje wiele innych.

Potem, kiedy spojrzałem na Bitcoin i ICO, zobaczyłem te same rzeczy powtórzone na tamtym świecie. Muszę zadać sobie pytanie, dlaczego ta chęć lub potrzeba spekulacji wzięła się tak dziko?

Myślę, że jego źródłem jest niepowodzenie neoliberalizmu w dostarczeniu obiecanych przez niego ulepszeń gospodarczych, a teraz wyraźnie widać, że bogactwo spada na całym świecie, a „wzrost jest obecnie tylko teoretycznie realizowany przez spekulacyjne „inwestycje stale rosnącego zadłużenia. To doprowadziło do narastającego poczucia beznadziejności.

Poniższy artykuł opisuje sytuację w Korei Południowej, ale ma również zastosowanie w całym rozwiniętym świecie, ponieważ pokazuje Bitcoin jako przewidywalną i desperacką reakcję młodego pokolenia, które nie widzi realnej przyszłości.

Wartość Bitcoina jest w dużej mierze symptomem tych szerszych problemów politycznych i ekonomicznych, podobnie jak Brexit, Trump i protesty żółtej kamizelki we Francji. Bitcoin jest reakcyjnym zjawiskiem, ale niestety jest to takie, które po prostu składa zawiedzione nadzieje swoich ofiar w rękach tych samych pozbawionych skrupułów manipulatorów rynku i oligarchów Bitcoin w kryptowalutowych kasynach.

Jako najmniej regulowany ze wszystkich rynków, kryptowaluty pokazują, jak całkowicie skorumpowany jest całkowicie wolnorynkowy kapitalizm. Niestety inne coraz bardziej zderegulowane i nieefektywnie regulowane rynki nie są daleko w tyle, ponieważ standardy moralne i etyczne wciąż spadają, a organy regulacyjne nie wydają się chcieć nic z tym zrobić, jak widzieliśmy ostatnio, gdy Elon Musk rażąco kłamie, aby manipulować kursem akcji Tesli lub kiedy dyrektor SEC zasugerował, że mogą przymknąć oko na rynki kryptowalut, ponieważ sugerowano, że zainteresowali swoje dzieci finansami.

Trolly McTrollface mówi:

Cały czas rodzą się nowe rynki. Pomyśl o rynku swapów 30 lat temu. A jeśli chodzi o wszystkie nowe rzeczy, ludzie, którzy rozumieją, co się dzieje, będą pieprzyć tych, którzy tego nie robią, ale myślą, że to robią. Na przykład historia Procter & Gamble (nazwa pasuje tutaj) jest niesamowita – https://www.nytimes.com/1994/04/14/business/worldbusiness/IHT-procter-gambles-tale-of-derivatives -woe.html.

Z biegiem czasu nowy rynek jest regulowany, zyskuje na przejrzystości, a możliwości oszustw zanikają.

Nowością w kryptowalutach jest ilość dostępnego materiału na nowym rynku. Po pierwsze, ponieważ Internet ułatwia dostęp do wspomnianych materiałów; po drugie, ponieważ wszyscy używali Internetu do rozpowszechniania tego materiału wśród jak największej liczby osób.

Mamy więc przywilej oglądania katastrofy pociągu w zwolnionym tempie w czasie rzeczywistym. I tak, SEC powinna była wkroczyć znacznie, dużo szybciej. Nie chodzi o ilość pieniędzy przekazanych oszustom, ale o ogólne poczucie uczciwości i zaufanie do systemu, który został zniszczony. Albo ma się rozpaść, gdy miliony „inwestorów detalicznych powoli zdają sobie sprawę, że nie, nie zainwestowali w coś, co po prostu „nie wyszło, ale faktycznie zostali oszukani.

Wiele problemów jest systematycznych, ponieważ, jak mówisz, cały czas rodzą się nowe rynki. To, co dzieje się na wielką skalę, polega na tym, że outsourcing rządu do sektora prywatnego lub outsourcing rozwiązania kryzysu finansowego do tych samych ludzi, którzy go spowodowali, polega na tym, że nikt w rządzie ani nawet w bankach centralnych nie jest odpowiedzialny ani za techniczną odpowiedzialność.

Sam Bitcoin jest najbardziej nieodpowiedzialnym systemem na świecie, ponieważ nikt nim nie zarządza, a co za tym idzie nikt nie jest odpowiedzialny na przykład za jego budżet energetyczny, a zatem zużycie energii BTC było systemowo nieograniczone, ponieważ nikt nie musiał go nawet monitorować i żaden podmiot zarządzający firmy musiało płacić rachunki.

W GFC bankowcy skutecznie zlecali odpowiedzialność za pożyczki stronom trzecim, korzystając z nowych systemowych instrumentów finansowych, takich jak MBS i instrumenty CDO. Oznaczało to, że mogli udzielać nieodpowiedzialnych złych pożyczek. Zasadniczo, kiedy decydujemy się na opracowanie systemów, które pozwalają ludziom zachowywać się nieodpowiedzialnie, nie jest zaskoczeniem, że stają się oni moralnie i etycznie degenerowani i działają nieodpowiedzialnie.

Tak trzymaj. BTW to Tezos nie Thezos.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy