Dlaczego Andrew Jackson sprzeciwił się Bankowi Narodowemu?

17.02.2021

Andrew Jackson był siódmym prezydentem Stanów Zjednoczonych, służąc przez dwie kolejne kadencje od początku do połowy XIX wieku. Jego nieufność do instytucji finansowych doprowadziła do tego, co stało się znane jako wojna bankowa.

Bank Stanów Zjednoczonych

George Washington stworzył pierwotny Bank Stanów Zjednoczonych w 1791 roku z zamiarem przechowywania funduszy federalnych i spłacania długów narodowych. Od samego początku bank nigdy nie odpowiadał wyborcom. Bank odpowiadał tylko przed zarządem i akcjonariuszami, wszyscy zamożnymi biznesmenami zainteresowanymi biznesami przemysłowymi i handlem. Drugi Bank Stanów Zjednoczonych powstał w 1816 roku, pięć lat po utracie statutu pierwotnego banku. Nicholas Biddle był dyrektorem Second Bank of the United States i walczył z wysiłkami Jacksona, by zamknąć bank.

Powody, dla których Jackson sprzeciwił się Narodowemu Bankowi

Jackson rozpoczął dochodzenie w sprawie Second Bank of the United States natychmiast po objęciu stanowiska prezydenta w 1829 roku. Jego obawy zostały poparte przez rolników, którzy nie skorzystali zbytnio z bogatego banku zarządzanego i zarządzanego. Jackson sprzeciwił się konstytucyjności banku, ale Kongres USA orzekł, że bank jest zgodny z konstytucją. Jacksonowi nie podobało się, że bank odmówił przyznania kredytu tym, którzy chcieli wyjechać na zachód i rozszerzyć się na to terytorium, zasadniczo opóźniając to, co Jackson uznał za ważne, czyli ekspansję na zachód. Walczył także z władzą polityczną i ekonomiczną posiadaną przez bank i członków zarządu, powołując się na niesprawiedliwość wobec zwykłego człowieka i uciskając ekonomiczne korzyści tych, którzy nie należą do elity.Brak nadzoru ze strony Kongresu był kolejnym aspektem Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych, któremu Jackson sprzeciwiał się i walczył z dyrektorem banku Biddle’em o zmianę.

Siła weta

W 1832 r. Biddle i jego zwolennicy w Kongresie, w tym kandydat na prezydenta Henry Clay, sporządzili nowy statut banku. Zwolennicy banku w pełni oczekiwali, że Kongres uchwali nowy statut, mimo że dotychczasowy statut nie wygasł przez kolejne cztery lata i nie spodziewali się, że Jackson zawetuje statut. Biddle myślał, że Jackson zraziłby wyborców poprzez zawetowanie statutu i nie ryzykowałby utraty drugiej kadencji, nie dopuszczając nowego statutu. Biddle się mylił i nie docenił ilości poparcia wyborców, jaką Jackson miał od zwykłej osoby, w wyniku czego Jackson wykorzystał swoje prawo weta, aby zatrzymać projekt ustawy o ponownym czarterowaniu.

Usunięcie funduszy federalnych

W 1833 roku Jackson oficjalnie usunął wszystkie fundusze federalne z Second Bank of the United States, przenosząc je do wybranych banków stanowych. Zapowiedział, że rząd nie będzie już dłużej polegał na tym banku i żadne pieniądze nie zostaną wpłacone do Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych po pierwszym październiku. Biddle zareagował, tworząc trudności gospodarcze, w tym żądając spłaty pożyczek, odmawiając kredytu i utrudniając ludziom zdobycie potrzebnych pieniędzy. Plan ten przyniósł odwrotny skutek, ponieważ biznesmeni zażądali od Waszyngtonu rozwiązania problemów gospodarczych wynikających z wojny bankowej, żadne depozyty nie zwrócone do banku centralnego, a zdolność Biddle’a do bałaganu z gospodarką w istocie dowiodła, że ​​nie powinno być jednego banku centralnego z masową kontrolą . Oficjalny statut banku wygasł w 1836 roku,oznaczające zwycięstwo Jacksona.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy