Co to jest ubezpieczenie od zagrożeń i czy go potrzebujesz?

17.02.2021

Jeśli chodzi o zakup pierwszego domu, musisz się wiele nauczyć – i to szybko.

Wśród różnych rzeczy do zrozumienia jest mnóstwo nowych terminów i pojęć. To, co utrudnia ci życie, to fakt, że niektóre z tych terminów oznaczają w zasadzie to samo.

To właśnie może się dziać w przypadku ubezpieczenia domu.

Podczas aranżowania kredytu hipotecznego kwestia ubezpieczenia pojawi się jako warunek, którego będzie wymagał twój pożyczkodawca. W niektórych przypadkach można to nazwać ` ` ubezpieczeniem od zagrożeń ”

Chodzi o to, że może to być coś, czym już możesz się zająć, organizując ubezpieczenie domu.

Więc czym jest ubezpieczenie od zagrożeń i skąd wiesz, że już je masz?

Ubezpieczenie domu a ubezpieczenie od ryzyka

Ubezpieczenie od ryzyka nie jest tak naprawdę samodzielnym, specyficznym rodzajem ubezpieczenia. Najlepszym sposobem, aby pomyśleć o tym terminie, jeśli się z nim spotkasz, jest część polisy ubezpieczeniowej właściciela domu.

Kupując ubezpieczenie domu, Twoja polisa będzie obejmowała ochronę przed określonymi zagrożeniami – tj. Zagrożeniami – dotyczącymi konstrukcji Twojego domu. Jest to jedna z największych różnic między ubezpieczeniem domu a ubezpieczeniem najemcy – Twoja polisa obejmuje zarówno struktury fizyczne, jak i mienie.

Dlatego w tym sensie „ubezpieczenie od ryzyka byłoby po prostu częścią polisy właściciela domu, która ma zastosowanie do uszkodzenia konstrukcji domu.

Jakie zagrożenia są uwzględnione?

Polityka dla właścicieli domów zawiera szczegółowe informacje na temat zagrożeń objętych ubezpieczeniem. Chociaż polisy są różne, generalnie ubezpieczają od zagrożeń, takich jak pożar, grad, kradzież, wichury, wandalizm i uszkodzenia pojazdów.

Różnice w zasięgu

Istnieją różnice w sposobie funkcjonowania polis ubezpieczeniowych właścicieli domów. Formularz HO-2 obejmuje ochronę przed 16 nazwanymi zagrożeniami:

 • Błyskawica lub pożar
 • Grad lub wichuraWybuchyUszkodzenia spowodowane przez samolotKradzieżZamieszki lub niepokoje społeczneSzkody od dymuUszkodzenia spowodowane przez pojazdyWandalizmSpadające obiektyErupcja wulkanuZamrażanie rurUszkodzenia spowodowane ciężarem śniegu i loduUszkodzenia spowodowane przez wodę z kanalizacji, ogrzewania lub klimatyzacjiPodgrzewacz wody pęka, drze się i paliUszkodzenie przez prąd elektrycznyForma HO-3 ubezpieczenia domu jest bardziej inkluzywna i zamiast tego obejmuje perlis, z wyjątkiem osób wyraźnie wyłączonych.

  Co nie jest wliczone w cenę?

  Trzęsienie ziemi lub ochrona przeciwpowodziowa nie stanowią zagrożenia w polityce właścicieli domów. Twoje opcje będą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania, ale możesz rozważyć dodanie tego do istniejącego ubezpieczenia lub zakup oddzielnej polisy.

  Kiedy potrzebujesz ubezpieczenia od ryzyka

  Posiadanie ubezpieczenia domu na wypadek zagrożeń nie jest wymogiem prawnym. Nie oznacza to jednak, że masz całkowitą swobodę decydowania, czy chcesz go kupić, czy nie.

  Na przykład, jeśli jak większość ludzi zaciągasz kredyt hipoteczny na zakup domu, Twój pożyczkodawca będzie wymagał posiadania określonego poziomu ubezpieczenia od ryzyka. Hipoteka jest zabezpieczona na wartości nieruchomości. Szkody spowodowane przez coś takiego jak pożar zmniejszyłyby tę wartość, więc pożyczkodawcy nalegają na ubezpieczenie od tego rodzaju zagrożeń.

  W rezultacie pożyczkodawcy często będą chcieli opłacić składki za pierwszy rok z góry. Ponadto, jeśli pożyczkodawca prowadzi w Twoim imieniu rachunek powierniczy, może być wymagane wpłacenie dodatkowych miesięcznych składek na to konto.

  Dlaczego ubezpieczenie od ryzyka ma znaczenie?

  Uszkodzenia spowodowane niebezpieczeństwami stanowią jedne z największych i najczęstszych roszczeń ubezpieczeniowych właścicieli domów.

  Według danych Instytutu Informacji Ubezpieczeniowej, średnio największe szkody stanowią szkody od pożarów i wyładowań atmosferycznych.

  Tymczasem najczęściej występujące roszczenia to wiatr i grad.

  To podkreśla, jak ważna jest ochrona przed zagrożeniami dla polityki właścicieli domów. Koszty związane z naprawą szkód w domu mogą szybko się sumować.

  Kwoty ubezpieczenia

  Ponieważ koszty mogą rosnąć, decydowanie o wartości ubezpieczenia ma kluczowe znaczenie.

  Rzeczywista wartość gotówkowa zwróci koszty wymiany pomniejszone o amortyzację. Ponieważ koszty mogą się bardzo różnić w czasie, jeśli chodzi o nieruchomość, tego rodzaju polisa może oznaczać, że limit ubezpieczenia będzie znacznie niższy niż koszt naprawy lub nawet odbudowy domu.

  Z tego powodu wartość kosztu wymiany lub wartość przedłużonego kosztu wymiany są lepszym wyborem na pokrycie szkód w domu.

  Koszt odtworzenia obejmie koszt naprawy lub wymiany uszkodzonego mienia na materiały podobnego rodzaju i jakości – tj. Amortyzacja nie zostanie odjęta.

  Wydłużony koszt wymiany zapewnia dodatkową ochronę – zwykle określony procent powyżej limitów polisy, aby odbudować dom. Chroniłoby to przed nagłym wzrostem kosztów napraw.

  Inne pokrycie domowe

  W polisie dla właścicieli domów jest więcej rodzajów ubezpieczenia niż tylko te, które pokrywają szkody w domu wynikające z tych zagrożeń.

  Twoja polisa dla właścicieli domów może również obejmować następujące obszary:

  Odpowiedzialność – ubezpiecza Cię od kosztów prawnych lub medycznych, jeśli ktoś, kto z Tobą nie mieszka, odniesie obrażenia podczas pobytu na Twojej nieruchomości.

  Mienie osobiste – podczas gdy ubezpieczenie od ryzyka obejmuje cię w przypadku uszkodzenia konstrukcji domu, właściciele domów pokryją również twoje mienie.

  Dodatkowe wydatki na życie – zapewni to pokrycie kosztów, które poniesiesz, jeśli nie możesz mieszkać w domu z powodu szkód.

  Szukasz ubezpieczenia domu? Pobierz bezpłatnie aplikację Cover z App Store lub Google Play.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy